Gemeente Oss stemt in met zelfbewoningsplicht voor nieuwe woningen
Wie straks in de gemeente Oss een huis bouwt, moet er zelf in gaan wonen. De gemeenteraad ging donderdagavond akkoord met een motie voor zelfbewoningsplicht voor nieuwbouwwoningen.
De SP, CDA, PvdA, GroenLinks en D66 dienden een motie in voor een zelfbewoningsplicht en een opkoopbescherming om de druk op de woningmarkt wat te verlichten. "Woningen worden overboden door beleggers, starters komen niet aan bod", zo zegt Ans Broersen van de SP. "Huizen zijn er om in te wonen, niet om in te beleggen", vindt Dolf Warris van GroenLinks.
Kritiek
Kritiek op de motie kwam van de VVD en Beter Oss. "Schrikt dit beleggers niet af?", vraagt Hennie van der Wal zich hardop af. Ook zou hij graag een uitzondering zien, bijvoorbeeld dat ouders een huis voor hun kind kunnen kopen.
De partijen vragen zich ook af hoe groot het probleem is in Oss en kijken hierbij de wethouder aan. Wethouder Joop van Orsouw: "Schieten we met een kanon op een mug of is het anders? Een probleem is er niet. Het percentage opkopers is al jarenlang gelijk. Ook het aantal starters wat een woning kan kopen is jaren gelijk."
Wethouder Joop van Orsouw legde uit dat een zelfbewoningsplicht al deels bestaat in Oss. Als de gemeente grond verkoopt aan een aannemer is een zelfbewoningsplicht al standaard meegenomen. "Dat is al, dus daar zit al een stuk bescherming in." Ook geldt voor woningen op gemeentegrond dat kopers daar de eerste drie jaar zelf moeten wonen.
Noodzaak
De wethouder gaf daarom aan dat hij op dit moment geen noodzaak zag voor de raad om de motie aan te nemen, maar daar wilden veel partijen niets van weten. "Het is goed als deze motie wordt aangenomen, in juli hadden we het hier ook al over. Het is goed als de raad zich uitspreekt."
Het college moet nu met een voorstel komen en dit op 24 februari aan de raad voorleggen.