'Het oude Oss, maar dan op een nieuwe manier'
Het Osse stadsarchief heeft vlak voor de jaarwisseling de collectie flink uit kunnen breiden. De 88-jarige Broer van Gestel schonk oude foto’s van zijn opa, Adrianus van de Rakt (1874-1951). De fotoafdrukken worden de komende maanden geëxposeerd.
"Ik vond ze thuis ook wel mooi, maar vind dat ze hier beter bewaard zijn", met die gedachte bracht Van Gestel de afdrukken eind 2021 naar het stadsarchief. Jurgen Pigmans wist van het bestaan van de foto's en is blij dat ze nu in het bezit zijn van het archief. "Het is fijn dat we ze veilig in het depot kunnen zetten. Dan is het veilig voor het nageslacht en gedigitaliseerd waardoor mensen in Oss en ver daarbuiten er kennis van kunnen nemen."
Glasplaten
Van Gestel heeft Van de Rakt goed gekend. Hij herinnert zich nog dat zijn opa een schuur bouwde van margarinekisten en daar glasplaten opsloeg voor de foto's. Helaas zijn deze zo goed als verloren gegaan. De afdrukken zijn er nog wel. Van de Rakt fotografeerde aanvankelijk vooral zijn eigen gezin. Later trok hij ook verder de stad in en had hierbij oog voor compositie en enscenering. Pigmans: "In zijn winkeltje aan het Walplein is hij afdrukken als ansichtkaarten gaan verkopen. Daarom noemen we hem de eerste beroepsfotograaf van Oss."
(De tekst gaat verder onder de foto's.)
Foto's: Adrianus van de Rakt
Nieuwe inzichten
Het meest bijzondere aan de collectie is dat het nieuwe inzichten geeft aan de Osse geschiedenis. "Hij koos vaak een eigen standpunt", vertelt Pigmans, met daarbij als voorbeeld onderstaande foto van het oude station. "Hij is de enige geweest die zijn camera haaks op de rails zette. Dat maakt een unieker plaatje. Je ziet het oude Oss, maar toch op een nieuwe manier." Dat is de reden dat de tentoonstelling 'Oud Oud herontdekt' heet.
(De tekst gaat verder onder de foto.)

In het stadsarchief zijn nu ook ansichtkaarten te zien van Ruud Megens, een andere kleinzoon van Van de Rakt. De tentoonstelling blijft tot en met 26 maart.