Onderwijs en jeugdhulp werken samen om kinderen betere hulp te kunnen bieden
De gemeente Den Bosch is een pilot gestart in groeiondersteuning op school. Onderwijs en jeugdhulp werken daarin samen zodat jongeren eerder en in hun eigen omgeving passende ondersteuning kunnen krijgen.
“Als je nu bijvoorbeeld opgroeiondersteuning nodig hebt, wordt je uit je vertrouwde omgeving gehaald. Dan pas wordt er een gesprek gevoerd over ‘wat heb je eigenlijk nodig’. Dat willen we naar de voorkant brengen”, legt wethouder Pieter Paul Slikker uit.
De pilot wordt daarom uitgevoerd op tien verschillende scholen binnen de gemeente. Eén daarvan is Brede Bossche School De Graaf. “Thuis zijn er niet altijd de middelen of de tijd om extra uitdagingen aan te gaan. Om talenten te ontdekken. Wij gaan ervoor zorgen dat daar meer tijd voor beschikbaar komt op school”, vertelt opgroeicoach Eva Schaepkens.
De pilot startte aan het begin van dit schooljaar, en zit momenteel nog in de kennismakingsfase. “Daarin komen we thuis bij de gezinnen en kijken we wat we voor hen kunnen betekenen”, aldus Stefan van Schilt van Self – doen wat werkt.
“Samen met de driehoek kind, school, en ouders zetten we het kind centraal.
Eva Schaepkens, opgroeicoach
Beste uit zichzelf halen
Een opgroeicoach kan hobbels vaak als eerste herkennen. “Soms is een kind heel erg teruggetrokken, of heel expressief naar buiten”, zegt Schaepkens. Hobbels waar kinderen tegenaan lopen kunnen heel verschillend zijn, zoals moeilijker kunnen lezen door dyslexie of ADHD, maar ook problemen thuis zoals ouders die gaan scheiden.
“Samen met de driehoek kind, school, en ouders zetten we het kind centraal. We gaan er omheen staan en zeggen: We willen alles voor jou eruit halen wat er in zit. Hoe gaan we dat samen doen?”
Volgens Slikker is dat juist het mooie van een school. “Daar staan die ouders al op het schoolplein. We hoeven geen complete nieuwe structuur op te tuigen. Heel veel is er al, want we zijn op een school die al actief in de Bossche samenleving staat”, aldus de wethouder.
“Het uiteindelijke resultaat moet gelukkige kinderen die het beste uit zichzelf kunnen halen zijn. Daarbij komt dat je geen wachtlijsten meer hebt, en minder instellingszorg. Maar het grootse resultaat waar we volgens mij allemaal ons werk voor doen, is ervoor zorgen dat kinderen het beste uit zichzelf kunnen halen.”