Osse vluchtelingen verhuizen naar weiland achter De Rusheuvel
Vluchtelingen in Oss krijgen in september volgend jaar een nieuwe plek: een weiland op de hoek van de Spitsbergerweg met de Macharenseweg. De bewoners van het voormalige belastingkantoor gaan allemaal mee. Er is daar ruimte voor 500 bewoners.
De gemeente Oss was al langere tijd op zoek naar een nieuwe locatie voor de Oekraïense vluchtelingen en vluchtelingen buiten Europa. Het pand aan de Raadhuislaan moet volgend jaar plaatsmaken voor woningbouw. Wethouder Thijs van Kessel hield alle opties open: van scholen, hallen tot lege percelen. Er werd gezocht in Oss (bij voorkeur niet in de Schadewijk en Ruwaard), Berghem en Ravenstein.
De uiteindelijk gekozen lap grond is al eigendom van de gemeente, ooit aangekocht door de toenmalige wethouders Hans Boerboom en Joop van Orsouw voor woningbouw. Daarvan is op deze locatie nu geen sprake meer. Angelo Schuurmans van Thuis in Oss is blij met het nieuwe thuishonk, zo dicht bij het centrum van de stad. "Voor vrijwilligers is het ook erg fijn om lekker op de fiets te kunnen komen naar de initiatieven."
Stap 1 is dat iedereen zich betrokken voelt
Angelo Schuurmans, directeur Thuis in Oss
Voor vijf jaar
Het weiland vlak achter De Rusheuvel komt vol te staan met aan elkaar geschakelde noodunits. Het wordt geen permanente locatie van steen. "Over vijf jaar kijken we opnieuw naar het vraagstuk en of we moeten verlengen. Misschien kunnen we dezelfde units dan voor andere doelgroepen inzetten", zegt wethouder Thijs van Kessel (VVD).
Als Oss willen we laten zien dat we onze verantwoordelijkheid pakken
Thijs van Kessel (VVD), wethouder zorg & welzijn
Uit hoeveel lagen het complex gaat bestaan, is nog niet duidelijk. Het lijkt er wel op dat er gezamenlijke ruimtes komen. "Stap 1 is dat iedereen zich betrokken voelt", vertelt Schuurmans, die hoopt een belangengroep die bestaat uit bewoners, omwonenden en sportverenigingen. "Het is praktisch nog een hele uitdaging."
Nul incidenten
De drie direct aanwonenden en de sportclubs zijn woensdag geïnformeerd over de plannen. Van Kessel kan zich voorstellen dat mensen schrikken dat er opeens een gebouw met vluchtelingen komt. "Mensen hoeven niet bang te zijn. Thuis in Oss heeft al bijna een jaar een opvang waar het super goed gaat met om precies te zijn nul incidenten." Bovendien heeft Thuis in Oss al een samenwerking met tafeltennisvereniging OTTC en hockeyclub MHC Oss. Schuurmans: "Het biedt straks alleen maar kansen als we dichterbij ze zitten."
De gemeente had al 5,5 miljoen euro gespaard voor de nieuwe opvang. "Als Oss willen we laten zien dat we onze verantwoordelijkheid pakken", zegt Van Kessel. "Hiermee voldoen we meteen ruimschoots aan de nieuwe spreidingswet."