Oud-gynaecoloog Bosch ziekenhuis gebruikte eigen sperma bij kunstmatige inseminatie
Gynaecoloog Nagel van het voormalige Carolus Ziekenhuis in Den Bosch heeft tussen 1977 en 1985 zijn eigen sperma zonder toestemming gebruikt bij kunstmatige inseminatie. Het Jeroen Bosch Ziekenhuis gaat verder onderzoek doen.
De betreffende gynaecoloog heeft al meegewerkt aan een DNA-onderzoek. Daaruit blijkt dat hij de biologische vader is van een donorkind, die zich in 2021 met een vermoeden meldde bij het Bossche ziekenhuis. "Wij zien het als onze maatschappelijke verantwoordelijkheid om met dit bericht naar buiten te treden", zegt een woordvoerder van het JBZ.
Henk Nagel was in de vorige eeuw lange tijd de enige gynaecoloog van de vakgroep die zich bezig hield met kunstmatige inseminatie. Naar eigen zeggen heeft hij 'enkele keren' zijn eigen sperma gebruikt. "In die tijd waren er geen regels, maar ook toen was het medisch ethisch gezien onjuist om eigen zaad te gebruiken zonder daar de ouders over te informeren en om toestemming te vragen. Wij vinden het dan ook onacceptabel dat een arts tegelijkertijd behandelaar én spermadonor is geweest", zegt het JBZ.
Nader onderzoek
Onder leiding van Professor Doctor Didi Braat komt er een nader onderzoek. Hij is emeritus-hoogleraar Obstetrie, Gynaecologie en Voortplantingsgeneeskunde aan het Radboudumc in Nijmegen. Het doel van het onderzoek is uit te vinden hoe vaak het is voorgekomen.
Op dit moment zijn er geen andere matches gevonden met het DNA-profiel van gynaecoloog Nagel. Donorkinderen die willen weten of de oud-gynaecoloog mogelijk hun biologische vader is, kunnen zich kosteloos bij Fiom aanmelden.