Verbreding A50 gaat nog wel even duren: 'Realisatie pas reëel vanaf 2028'
Dat de A50 tussen knooppunt Paalgraven en Ewijk verbreed moet worden, daar is iedereen het wel over eens. En dat gaat dus ook gebeuren. Tijdens een informatieavond in Ravenstein werden de twee overgebleven opties voor die verbreding gepresenteerd. Maar het gaat nog een hele tijd duren voordat de dagelijkse files verleden tijd zijn.
"Als je het proces volgt, van de verkenning naar de planstudie en naar de fase van realisatie, dan is het realistisch om naar 2028, 2029, 2030 te kijken als het gaat om de realisatie", zegt Ives van Leth, omgevingsmanager bij Rijkswaterstaat. Dat heeft vooral te maken met de stikstofproblematiek. "Maar we gaan er wel vanuit dat als een van de opties wordt opgeleverd, dat het verkeer doorrijdt op dit tracé", laat Van Leth verder weten.
In de twee overgebleven varianten zit bij allebei een verbreding naar 2 keer drie rijstroken op het gehele traject. Bij de tweede variant komt daar ook nog een verbreding van 2 keer vier rijstroken tussen Ravenstein en Bankhoef (Wijchen) bij. Dat laatste lijkt vooral te maken te hebben met de Maasbrug, dat een stevige flessenhals vormt voor bestuurders op de A50.
Verkeersveiligheid vergroot
Volgens Van Leth verschillen de twee varianten vooral in hoe lang ze het probleem oplossen. "Het alternatief met een gedeelte van 2 keer vier rijstroken werkt langer door dan de 2 keer drie rijstroken", vertelt de omgevingsmanager. Wel zorgen ze er allebei voor dat de verkeersveiligheid wordt vergroot.
In beide alternatieven komt er een extra brug over de Maas. Bij de verbreding naar 2 keer drie rijstroken is er nog genoeg ruimte op de huidige brug om te verbreden, maar dan is er geen ruimte meer voor fietsers en landbouwverkeer. Het idee is dan om aan de oostzijde van de brug een extra brug te bouwen. Bij het andere alternatief moet er sowieso een extra brug komen voor het autoverkeer.
Ik voel het een beetje aankomen dat het naar het alternatief van deels 2 keer vier rijstroken gaat
Gerald van Huisseling, Dorpsraad Ravenstein
Dorpsraad Ravenstein had een eerder het idee voor een tunnel, maar die gaat er niet komen. “Ik voel het een beetje aankomen dat het naar een verbreding van deels 2 keer vier rijstroken gaat, omdat je anders op een oude brug nog meer verkeer gaat krijgen. En hoe lang blijft dat dan goed gaan?”, zegt Gerald van Huisseling van de dorpsraad.
Volgens Van Huisseling gaat een eventuele verbreding naar 2 keer vier rijstroken heel veel impact op het stadje hebben. "Maar die gaan we zo klein mogelijk proberen te houden."
Als het nog mogelijk is, dan ga ik denk ik wel verhuizen
Bezoeker van de informatieavond
Bij de belangstellenden zijn er vooral zorgen rondom het geluid en fijnstof. Vooral de komst van een geluidswal zou veel oplossen, denken de bezoekers. “De mensen die hier leven moet ademhalen en luisteren met hun oren. Eerst de leefbaarheid, en dan pas een oplossing opzoeken voor het fileprobleem”, zo zegt een mevrouw.
Als zo'n wal er niet zou komen, en de weg wordt wél verbreed, trekt een andere bezoeker zijn conclusies. "Als het nog mogelijk is, dan ga ik denk ik wel verhuizen. En dat is diep triest. Ik ben nogal gevoelig voor geluid", zegt een inwoner uit het stadje.